مدتی در حدود دو سال بود که خبری درباره کپی کردن یک شرکت تولید کننده تلفن همراه از شرکت های دیگر شنیده نمیشد. در واقع تلفن های هوشمند آنقدر به هم شبیه شده بودند که حتی تولید کنندگان هم تمایلی به پیگیری اقتباس ها و کپی های انجام شده نداشتند و ترجیح می دادند تمرکز اصلی خود را بر روی تبلیغات گسترده تر و بازاریابی بهتر قرار دهند. اما سال ۲۰۱۷ اپل دست به اقدامی مهم زد و طراحی پرچم دار اصلی خود را به کلی تغییر داد. آیفون X (که تفاوتی ندارد آن را ایکس یا ۱۰ بدانید) محصولی با ظاهری کاملا متمایز نسبت به همه گوشی های دیگر موجود در بازار بود. با اینکه گوشی های بدون حاشیه یا با حاشیه های بسیار کم اطراف نمایشگر به تعداد نسبتا زیادی در بازار وجود دارند اما اپل از یک المان بسیار خاص در طراحی محصول خود استفاده کرد تا آن را از دیگران متمایز کند. نوار مشکی رنگ باریکی که درست در میانه لبه بالایی صفحه نمایش قرار داده شده و محل تعبیه سنسورها و دوربین جلوی آیفون X است این مشخصه متمایز کننده گوشی به حساب می آید. در حالی که راهکارهای بسیار زیادی برای قرار دادن سنسورها و دوربین جلو در یک گوشی بدون حاشیه وجود دارد، در کمال تعجب شاهد آن هستیم که شرکت هایی مطرح دست به تقلید و کپی مو به موی این طراحی اپل می زنند.

در نمایشگاه MWC 2018 اولین بار ایسوس بود که با معرفی ذنفون ۵ سطحی متفاوت از کپی کردن در طراحی را در معرض دید بینندگان قرار داد. ایسوس یک شرکت کوچک چینی نیست که گوشی های ساخت آن تنها بازار محدودی داشته باشند و کپی کردن طراحی اپل حرکتی بسیار عجیب از سوی آنها به شمار می رود. اما این پایان ماجرا نیست. ظاهرا شرکت های بزرگتر هم تمایل زیادی به استفاده از طراحی اپل دارند. وب سایت ورج به نقل از Ynet گزارش داده که یک دستگاه گوشی ال جی در MWC 2018 وجود داشته که از آن با نام G7 یاد می شود. این دستگاه البته به صورت عمومی در معرض دید بازدیدکنندگان قرار نگرفته اما نگاهی به طراحی پنل جلویی آن به راحتی آیفون X اپل را به یاد می آورد. حاشیه های نمایشگر به سبک اپل و خود ال جی در G6 تا حد ممکن کاهش پیدا کرده اند و لبه های نمایشگر نیز اندکی حالت خمیده و منحنی شکل دارد. اما مشکل اصلی در قرار دادن سنسورها و دوربین جلو درست به همان شیوه ای است که اپل از آن استفاده می کند. یک نوار باریک مشکی رنگ درست در میانه لبه بالایی نمایشگر.

شاید در ابتدا این طور به نظر برسد که این عکس تقلبی است و ال جی شرکتی نیست که دست به چنین کاری زده باشد. اما ایوان بلس، منتشر کننده بسیار مشهور توییتری که سابقه فوق العاده درخشانی در ارائه جزئیات طراحی و نوت بوکی گوشی های موبایل دارد (و اگر هنوز به یاد نیاورده اید با نام کاربری evleaks در توییتر فعالیت می کند) تایید کرده که احتمالا این دستگاه واقعی است اما مربوط به نسخه کنسل شده G7 ال جی می باشد. وب سایت Ynet اطلاعات بیشتری هم از این محصول به دست آورده. از جمله آنها می توان به نمایشگر ۶ اینچی OLED با نسبت تصویر ۱۹٫۵ به ۹، پردازنده اسنپ دراگون ۸۴۵، باتری با ظرفیت ۳۰۰۰ میلی آمپر ساعت، ۶۴ گیگابایت حافظه داخلی و ۴ گیگابایت رم اشاره کرد. با اینکه اطلاعات ارائه شده تقریبا همان مواردی هستند که از G7 انتظار می رود اما این طراحی کمی باعث به فکر فرو رفتن رسانه ها و کاربران شده. آیا ال جی کپی کار بعدی آیفون X اپل خواهد بود؟ اندکی گذشت زمان همه چیز را روشن خواهد کرد.