فاز عملیاتی طرح رجیستری از ۱۴ آذر ماه امسال اجرا شد و برندهای سازنده گوشی هوشمند، یکی پس از دیگری وارد این فاز شدند. اپل اولین شرکتی بود که این قانون در خصوص گوشی های آیفون آن عملی شد. پس از اپل، سه برند دیگر؛ موتورولا، بلک بری و پیکسل های گوگل مشمول رجیستری شدند. پس از آنها نوبت ال جی یکی از سازندگان کره ای گوشی های هوشمند بود. حالا با گذشت سه ماه، روز شنبه ۱۶ اسفند دو برند دیگر نیز مشمول طرح خواهند شد.

نوکیا و هواوی دو برند جدیدی هستند که از روز شنبه طرح ثبت شناسه گوشی های هوشمند در خصوص آنها اجرایی خواهد شد. بر همین اساس سازمان تنظیم مقررات و ارتباطات رادیویی اعلام کرد که دارندگان گوشی های این دو برند تا پایان ساعت ۲۴ روز جمعه ۱۸ اسفند ماه مشمول اجرای این طرح نمی شوند و گوشی آنها حتی بدون ثبت شناسه هم در شبکه ارتباطی سرویس خواهد گرفت. اما از بامداد روز ۱۹ اسفند ورود هرگونه گوشی از دو شرکت نوکیا و هواوی شامل طرح رجیستری شده و باید مراحل ثبت آن صورت گیرد. در غیر اینصورت مانند گذشته، یک ماه پس از این زمان، سرویس دهی به این گوشی ها از شبکه خارج می شود.

طبق اعلام قبلی سازمان تنظیم مقررات دو برند سونی و تکنو از شنبه بعدتر، ۲۶ اسفند به این طرح اضافه می شوند و در پایان پس از تعطیلات نوروز، سامسونگ آخرین برندی خواهد بود که طرح رجیستری در خصوص آن عملی می شود، البته لازم به ذکر است که پرچمداران جدید آن، یعنی گلکسی اس۹ و اس۹ پلاس از زمان معرفیشان در این طرح قرار گرفته اند.