شب گذشته کاربران فیسبوکی گزارش دادند که پیام های آنها که از طرف زاکربرگ و دیگر مدیران فیسبوک برایشان ارسال شده بود، به طرز مشکوکی حذف شده است. کاربران توانایی حذف مسیج های ارسال شده را ندارند، اما به نظر میرسد که مقامات بالاتر با دسترسی های بیشتر می توانند. همزمانی این موضوع با رسوایی فیسبوک در ماجرای کمبریج آنالتیکا شرایط را بیش از گذشته برای این شبکه اجتماعی نامساعد کرده است و می تواند منجر به نقض اعتماد بین مدیران فیسبوک و کاربران آن شود.

پس از آنکه Tech Crunch در رابطه با حذف مسیج های فیسبوک به آنها مدرکی ارائه داد، مسئولین فیسبوک این موضوع را تأیید کردند و اینگونه پاسخ دادند:

ما قابلیت حذف مسیج را در اختیار شما قرار میدهیم. آماده سازی این قابلیت ممکن است کمی زمان بر باشد، ما دیگر پیام های مدیران را حذف نخواهیم کرد. ما باید خیلی زودتر اینکار را انجام میدادیم و حالا برای انجام ندادن آن متاسفیم – فیسبوک

طبق اعلام فیسبوک، پس از هک شدن ایمیل های سونی در سال ۲۰۱۴، این کمپانی چند تغییر امنیتی برای حفاظت از اطلاعات مدیران خود ایجاد کرد که شامل زمان ماندگاری مسیج های زاکربرگ در مسنجر می شود. فیسبوک مدعی است که این کار را با تعهد قانونی برای محفوظ نگه داشتن مسیج ها انجام داده است.

در قابلیت جدیدی که در اختیار کاربران گذاشته شده است، آنها می توانند تایمری را فعال کنند که پیام آنها پس از یک زمان مشخص، بعد از ارسال حذف شود. ویژگی جدید فیسبوک در مکالمات “Secret conversation” نام دارد. اما نکته ای که کاربران ناراضی به آن اشاره دارند، اینست که زاکربرگ و مدیران فیسبوک پیام های خود را از چپ معمولی و نه از چت مخفی، آن هم بدون اطلاع قبلی حذف کرده اند.

شاید معرفی ویژگی حذف پیام ها، شدت نارضایتی کاربران از اتفاقی که افتاده را کمرنگ تر کند، چرا که با ارائه این ویژگی فیسبوک می تواند توجیه کند که در مرحله تست آن بوده است. البته این شبکه اجتماعی زمان از قابلیت جدید پرده برداری کرد که تک کرانچ با مدرک، حذف پیام پیام ها توسط فیسبوک را اثبات کرد.