یک دادگاه روسی حکم کرده است که پیام رسان تلگرام باید در کشور مسدود شود. این حکم پس از ماه ها درگیری بین تلگرام و Roskomnadzor سازمان نظارت مخابراتی روسیه صادر شده است. سرویس امنیتی فدرال روسیه (FSB) تقاضای دسترسی به اطلاعات کاربران تلگرام از طریق اشتراک گذاری کلیدهای رمزنگاری شده این برنامه را داشته است، اما تلگرام حتی پس از تصویب در دادگاه از پذیرش این حکم سرباز زده است.

خبرگزاری روسی Tass گزارش داده است که این سرویس پیام رسان بلافاصله پس از آخرین حکم دادگاه مسدود خواهد شد و این ممنوعیت تا زمانی که تلگرام کلیدهای رمزگشایی پیام ها در در اختیار سرویس امنیتی فدرال روسیه قرار ندهد، پا برجا خواهد بود. با این حال هنوز به طور دقیق روشن نیست که چقدر سریع این پیام رسان فیلتر خواهد شد. روزنامه Financial Times اعلام کرده است که این ممنوعیت احتمالاً زمانی اعمال خواهد شد که تلگرام از پروسه تجدید نظر در ماه آینده خسته شود.

روسیه قوانین سختگیرانه ضد تروریسم را در سال ۲۰۱۶ اجرایی کرده است و طبق آن پیام رسان ها باید قابلیت رمزگشایی پیام ها را به مقامات در صورت نیاز بدهند. تلگرام حالا این قوانین را به چالش کشیده است. پاول دورف، موسس و مدیرعامل تلگرام به حکم دادگاه مبنی بر مسدود کردن تلگرام واکنش نشان داده است. دورف در کانال تلگرام خود گفت:

قدرت دولت های محلی بر روی تشکیلات IT بر پایه پول است. در هر لحظه یک دولت می تواند سهام این شرکت ها را با تهدید به مسدود کردن در بازار خود نابود کند، بنابراین آنها این شرکت ها را مجبور به انجام کارهای عجیب می کنند (به یاد داشته باشید که اپل چگونه سال گذشته سرورهای iCloud را به چین منتقل کرد.

در تلگرام ما خوشحالیم که به فروش آگهی و جریان های درآمدزا اهمیت نمی دهیم. حریم خصوص برای فروش نیست و حقوق بشر نباید به خاطر ترس یا طمع به خطر بیفتند.

مخاطب اظهارات دورف را می توان مارک زاکربرگ، بنیانگذار فیسبوک نیز دانست که به واسطه درآمدزایی از تبلیغات مسبب رسوایی بزرگ این شبکه اجتماعی در انتخابات ریاست جمهوری آمریکا در سال ۲۰۱۶ شد. واضح است که با این بیانیه، دورف قصد سازش با دولت روسیه را ندارد و باید در آینده ای نه چندان دور شاهد مسدود شدن این سرویس پیام رسان در سرزمین مادریش باشیم.