در حالی که وضعیت دلار در روزهای گذشته به وضعیت بحران رسید و حتی قیمت این ارز مرجع در بازار آزاد به مرز ۶۰۰۰ تومان نزدیک شد، امروز رییس کل بانک مرکزی برای پاسخگویی درباره دلایل این اتفاق در مجلس حاضر شد. افزایش قیمت دلار طی روزهای گذشته باعث شده برخی از فروشگاه های مرتبط با محصولات دیجیتال از فروش کالا به خریداران خودداری کرده و در انتظار ثبات بازار باشند. از سوی دیگر برخی فروشندگان کالاهای خود را با افزایش چشمگیر قیمت نسبت به هفته گذشته به فروش رسانده اند و در توجیه این اقدام بحث شرایط خود برای خریدهای آینده را در پیش می گیرند. در شرایطی که فعالان بازار و اقتصاددانان از شرایط دشوار دولت برای کنترل افزایش سرسام آور قیمت دلار می گویند و حتی برخی از اساتید اقتصادی ادعا دارند قیمت واقعی دلار در ایران در حدود ۶۰۰۰ تومان بوده و تا کنون دولت برای ثابت نگه داشتن آن متحمل هزینه های بسیار زیادی شده، رییس کل بانک مرکزی توضیحی بسیار ساده برای علت افزایش قیمت دلار دارد و مقصر را به راحتی پیدا کرده است.

ولی الله سیف در حاشیه سخنرانی امروز خود در صحن مجلس شورای اسلامی با بیان اینکه بانک مرکزی حتی نسبت به سال های گذشته ارز بیشتری وارد بازار کرده و کنترل شرایط را تا پایان تعطیلات نیز در اختیار داشته عنوان کرد افزایش قیمت کاذب به وجود آمده و حباب ارز به دلیل پیام های نادرست و جوسازی های ایجاد شده توسط کانال های تلگرامی بوده است. به گفته وی “بازار ارز در سال‌های گذشته در تعطیلات تا ۱۵ فروردین هیچ تحرکی نداشت و اتفاقات و التهاباتی که رخ داد فقط و فقط در فضاهای تلگرامی و شبکه‌های مجازی بود و قیمت‌هایی اعلام می‌شد”. وی در بخش دیگری از سخنان خود درباره شرایط دلار گفت:

بنا است تا سامانه‌ای ایجاد شود که در آن کلیه  ارزهایی که ناشی از درآمدهای نفتی و غیرنفتی به کشور وارد می‌شوند و هرگونه درآمد ارزی که کشور دارد ثبت شود و همه مصارف ارزی کشور نیز در این سامانه پاسخ داده می‌شود. بررسی‌ها نشان می‌دهد که کشور در وضعیتی متعادل قرار دارد و التهاب‌آفرینی‌های کاذبی که دشمنان ما در فضای مجازی ایجاد می‌کنند نباید ما را نگران کند اما ما به آنها فضا داده‌ایم و اجازه داده‌ایم که هر کاری می‌کنند و این اقداماتی که در اوایل فروردین اتفاق افتاد نشانه‌ای  مشخص و اثبات کننده این دیدگاه است.

در نتیجه به نظر می رسد در شرایط کنونی دیوار تلگرام کوتاه ترین دیوار در کشور است و تمام حوادث و اتفاقاتی که به دلایل مختلف در ایران رخ می دهند به نوعی به تلگرام مرتبط شده اند. در این بین پاسخی به این پرسش داده نشده است که انبوه سازمان های کنترلی و نظارتی و در راس همه آنها بانک مرکزی چه راهکاری برای مقابله با یک اپلیکیشن پیام رسان دارند و سازو کارهای آنها بر چه اساسی ساخته شده که یک برنامه می تواند قیمت یک ارز را در کشور تا نزدیک به دو برابر افزایش دهد.