در روزهای پایانی سال ۹۶ بود که نیوز گسترده ای مبنی بر احتمال فیلتر شدن اپلیکیشن پیام رسان تلگرام منتشر شد. ابتدا ۲۶ اسفند ماه دبیر کارگروه تعیین مصادیق محتوای مجرمانه در پیامی اعلام کرد “به‌زودی زود شاهد تحولی عظیم در خصوص نجات فضای مجازی کشور از سلطه و نفوذ برخی از شبکه‌های اجتماعی بیگانه و مهاجرت مردم از شبکه‌های خارجی به شبکه‌های داخلی خواهیم بود” که مستقیما اشاره به تصمیم گیری هایی درباره آینده تلگرام برای کاربران ایرانی بود. دو روز بعد و در آخرین روز کاری سال ۹۶ یکی از نمایندگان مجلس در مصاحبه ای گفت اعلام کرد که بنابر اطلاعات موثقی که از وزارت ارتباطات و فناوری اطلاعات دارد، فیلترینگ دائمی تلگرام در سال آینده به تصویب شورای عالی فضای مجازی رسیده و زمینه سازی برای انجام این تصمیم در افکار عمومی در حال شکل گیری است. هر چند این خبر بلافاصله تکذیب شد اما امروز بخش جدیدی از این کلاف سر در گم رونمایی شده.

بر اساس نیوز منتشر شده در شبکه های اجتماعی، علاء الدین بروجردی در گفت و گو با رادیو شهری بروجرد، با اشاره به موضوع فیلترینگ تلگرام گفت:

این تصمیمی است که در بالاترین سطح اتخاذ شده و تلگرام جای خود را به یک سامانه مشابه ملی خواهد داد. این تصمیم اتخاذ شده که تلگرام جای خود را به یک سامانه ملی بدهد و فکر می کنم حداکثر تا پایان ماه جاری (فروردین ماه) این اتفاق خواهد افتاد.

البته بعید نیست طی ساعات آینده این خبر نیز از سوی رییس کمیسیون امنیت ملی مجلس تکذیب شود اما به نظر می رسد در سال “حمایت از محصولات داخلی” نباید انتظار زیادی برای مقاومت در برابر فیلترینگ تلگرام و جایگزینی آن با یک نمونه داخلی از سوی مقامات رده بالای سیاسی و تصمیم گیرندگان کلان کشور داشت.