شما هم حس می کنید چون هرگز اکانت فیسبوک نداشته اید، خیلی زرنگ هستید و هوشمندانه عمل کرده اید؟ در حالیکه دوستانتان نگران این موضوع هستند که اطلاعات صفحه شخصی شان بدون اجازه مورد سوء استفاده قرار گرفته است، شما اطمینان دارید که اطلاعات شما امن است و از دسترس فیسبوک خارج مانده؟ یا نه؟ متاسفانه به نظر میرسد که گزینه دوم درست است.

پس از ماجرای کمبریج آنالتیکا و رسوایی فیسبوک به خاطر لو رفتن اطلاعات ۸۷ میلیون کاربر این شبکه اجتماعی، مارک زاکربرگ، موسس و مدیرعامل این شرکت در مجلس نمایندگان ایالات متحده حضور یافت. او اظهار کرد که این کمپانی کاربرانی اینترنتی را که حتی عضو فیسبوک نیستند، ردیابی می کند. زاکربرگ در پاسخ به سوالی که Ben Luján، یکی از نمایندگان از او پرسید، گفت که به دلایل امنیتی این ردیابی اطلاعات انجام می شود.  این بدان معنی است که کاربرانی که عضو این شبکه اجتماعی نیستند، حتی نمیدانند که این شرکت چه اطلاعاتی از آنها در اختیار دارد.

این موضوع چندان به مذاق قانونگذاران کنگره خوش نیامده است و ممکن است علیه شبکه های اجتماعی و برنامه های آنها محدودیت هایی اعمال کنند.

ما این رو درستش می کنیم.

این پاسخی بود که Ben Luján در جواب گفت. چرا که کاربران غیرفیسبوکی برای اینکه بدانند این شبکه چه اطلاعات شخصی ای از آنها دارد، باید در آن ثبت نام کنند و این به نظر صحیح نیست. فیسبوک برای دسترسی غیرفیسبوکی ها از اطلاعاتی که از آنها در این شبکه موجود است، روشی توسعه نداده است. حالا علاوه بر سیاست مداران، حامیان حریم خصوصی نیز به نظرات زاکربرگ واکنش نشان داده اند. Chris Calabrese معاون رئیس جمهور در مرکز دموکراسی و تکنولوژی گفته است که فیسبوک باید اعلام کند با این اطلاعات چه کاری انجام میدهد.

Ben Luján در بخش دیگر صحبت هایش به زاکربرگ گفت:

شما گفتید که هر کسی کنترل اطلاعات خودش را دارد، اما شما اطلاعات کسانی را جمع آوری می کنید که حتی از کاربران فیسبوک هم نیستند، آنها هرگز توافق نامه حفظ حریم خصوصی را امضاء نکرده اند.

بعضی از کارشناسان امنیت سایبری انتظار دارند که مدیران گوگل، آمازون، ردیت و توئیتر هم به زودی برای شهادت در مجلس نمایندگان حاضر شوند.