سال گذشته مایکروسافت سرانجام تأیید کرد که پلت فرم ویندوز موبایل مرده است و دیگر قادر به توسعه آن نخواهند بود، اما حتی پس از اعلام این موضوع باز هم تعداد از دستگاه های ویندوز فونی در فروشگاه مایکروسافت به فروش میرسیدند. اما از امروز دیگر این اتفاق نخواهد افتاد.

امروز تمام موجودی گوشی های ویندوز فونی در فروشگاه مایکروسافت صفر شده است و پیش بینی می شود که این کالا دوباره موجود نخواهند شد. اما به نظر میرسد که حالا فرصت مناسبی است تا تجربه استفاده از گوشی های ویندوزفونی را با یک قیمت استثنائی داشته باشیم. به عنوان نمونه گوشی HP Elite x3 که قیمت اصلی آن ۷۹۹ دلار بود، حالا به قیمت ۲۹۹ دلار به فروش میرسد، یا گوشی Idol 4s آلکاتل که پیشتر ۳۰۰ دلار قیمت داشت حالا فقط ۹۹٫۹۹ دلار می باشد.

با وجود آنکه قیمت گوشی های ویندوز فونی به شدت کاهش یافته است، باز هم تعداد زیادی از مردم این محصولات را خریداری نخواهند کرد و طبیعتاً این موضوع باعث می شود که پروسه صفر شدن حقیقی موجودی مایکروسافت بیشتر طول بکشد. هر چند که فروشگاه مایکروسافت اعلام اتمام موجودی کرده است و دیگر به صورت فیزیکی این گوشی ها را نخواهد فروخت، همیشه فروشگاه های شخص ثالثی هستند که در قفسه خود گوشی ویندوز فونی داشته باشند.

سیستم عامل ویندوز فون در سال ۲۰۱۰ و به هدف جایگزینی ویندوز موبایل توسط مایکروسافت معرفی شد. اما این پلت فرم آن استقبالی که انتظارش را داشت را دریافت نکرد و از آنجاییکه سهم کوچکی در بازار موبایل جهان داشت، بسیاری از توسعه دهندگان برنامه های خود را در فروشگاه ویندوز فون ارائه ندادند و یا آپدیت های با فاصله زمانی بسیار منتشر کردند تا کاربران این سیستم عامل، ناامیدانه به اندروید و iOS مهاجرت کنند. از دید کاربران ویندوز فون “App Gap” یا همان شکاف برنامه ای اصلی ترین دلیلی بود که این پروژه با شکست مواجه شد.