در اواخر سال ۲۰۱۷، ویوو از گوشی X20 Plus UD رونمایی کرد. این گوشی برای اولین بار از تکنولوژی سنسور اثر انگشت در زیر نمایشگر که توسط شرکت سیناپتیکس تولید شده بود، بهره میبرد. این شرکت در حالیکه به تکنولوژی سنسورهای جدید دست پیدا کرد که کمپانی های بزرگ دیگری مانند سامسونگ از مدت ها قبل در پی ساخت آن بودند. حالا به نظر میرسد که شرکت های دیگر کم کم قصد روی آوردن به این فناوری دارند.

یکی از شرکت هایی که قصد دارد که نیمه دوم سال ۲۰۱۸ از تکنولوژی حسگر اثر انگشت یکپارچه با نمایشگر بهره ببرد هواوی است. ظاهراً هواوی تصمیم دارد در گوشی Mate 11 (یا میت ۲۰ که ممکن است بدلیل نام گوشی های P20 اینگونه نامگذاری شوند) از حسگرهای اثر انگشت اولتراسونیک کوالکام استفاده کند. چنانچه هواوی این تصمیم خود را عملی سازد، گوشی میت جدید اولین مدلی خواهد بود که از این نوع سنسور ساخت کوالکام بهره برده است.

انتظار میرود که میت ۱۱/۲۰ در اواخر سه ماهه سوم یا اوایل سه ماه چهار سال ۲۰۱۸ عرضه شود. کوالکام ظاهراً با همکاری شرکت تایوانی GIS و چینی O-film Tech که هر دو زمینه تولید صفحه نمایش های لمسی فعالیت دارند، قصد تولید حسگرهای اثر انگشت اولترا سونیک را دارد. قیمت حسگرهای جدید ۳ برابر حسگرهایی است که امروزه عموما در گوشی های هوشمند استفاده می شود، اما ضخامت آنها تنها ۰٫۴۴ میلیمتر است و از پشت شیشه ۸۰۰ میکرونی نمایشگر هم عمل خواهد کرد، این در حالیست که ضخامت شیشه ها برای اسکنرهای خازنی معمولی در حدود ۲۰۰ تا ۳۰۰ میکرون است. علاوه بر این کوالکام وعده داده است که این سنسورها حتی در زمانی که دست شما مرطوب یا چرب هم باشد عمل خواهد کرد.

هواوی تنها شرکت چینی نیست که بدنبال حسگرهای اثر انگشت در زیر نمایشگر است و دیگر کمپانی ها هم قصد دارند برای محصولات خود در بازار جهانی از این فناوری بهره ببرند. اما این شرکت ها ترجیح میدهند ریسک کاهش فروش در بازار چین را بدلیل این تکنولوژی نپذیرند و از فناوری تشخیص چهره سه بعدی به جای آن استفاده کنند.