ولاسکو که زمانی نقش پر رنگی در رشد موشکی والیبال ایران گیم کرده بود، پس از ۲ سال و نیم، از تیم ملی ایران جدا شد تا به کشورش بازگردد و به گفته خودش رویایش را محقق کند.تیم ملی آرژانتین در چند سال اخیر با خولیو ولاسکو عملکرد بهتری نسبت به گذشته داشته است اما در این مدت هم نتوانسته به موفقیت قابل توجهی دست یابد. تنها دستاورد مهم آرژانتین این بود که خود را به سطح اول لیگ جهانی رساند و حضورش در لیگ ملت های والیبال را تثبیت کرد.تیم ملی آرژانتین که در ۲ سال گذشته، دو بار در لیگ جهانی به ایران سفر کرده بود، این بار در هفته دوم لیگ ملت ها میزبان ایران خواهد بود.آرژانتین تیم هفتم رده بندی فدراسیون بین المللی است. همین رتبه به خوبی جایگاه این تیم را در والیبال جهان نشان می دهد؛ تیمی که سال هاست در رقابت های مختلف سطح اول والیبال جهان حضور دارد اما معمولا نه نتایج درخشانی می گیرد و نه عملکرد فاجعه باری دارد؛ تیمی متوسط در سطح والیبال جهان.

این تیم از ۱۰ حضور خود در مسابقات قهرمانی جهان فقط یک برنز آن هم در سال ۱۹۸۲ که میزبان بود کسب کرده است. در شش حضور المپیکی هم فقط به یک برنز رسیده و در ۱۹دوره لیگ جهانی هم هیچگاه مقامی بهتر از چهارم به دست نیاورده است.والیبال آرژانتین در منطقه آمریکای جنوبی همواره زیر سایه قدرت برتر و مطلق برزیل قرار داشته است. در ۳۲ دوره برگزاری مسابقات قهرمانی آمریکای جنوبی، برزیل ۳۱ بار قهرمان شده و آرژانتین فقط یک بار به مقام قهرمانی رسیده است.خولیو ولاسکو سرمربی تیم ملی آرژانتین به عقیده بسیاری از کارشناسان، بهترین مربی والیبال جهان است. ولاسکو در دهه ۹۰ والیبال ایتالیا را به عصر طلایی خود رساند و با تغییرات در سبک گیم این تیم، والیبال مدرن را ایجاد کرد. ولاسکو پس از چند سال حضور در تیم های باشگاهی و ملی مختلف، به نوعی از سطح اول والیبال جهان دور شده بود که یک بار دیگر با تیم ملی ایران توانایی های خود را ثابت کرد تا اینکه پیشنهادی از سوی فدراسیون والیبال آرژانتین رسید و با اصرار از مسئولین فدراسیون ایران خواست با لغو قراردادش موافقت کنند تا بتواند رویای خود را که سرمربیگری تیم ملی کشورش بود، محقق کند.

البته مدتی است نیوزهایی از اختلاف میان ولاسکو با مسئولین فدراسیون والیبال آرژانتین منتشر می شود. حتی گفته می شود از سال آینده ولاسکو از این تیم جدا می شود. به خصوص اینکه چند روز پیش رئیس باشگاه مودنای ایتالیا اعلام کرد که با ولاسکو برای هدایت این تیم در فصل آینده سری« آ» به توافق رسیده است تا این مربی نامدار پس از سال ها به عرصه باشگاهی بازگردد.«لوسیانو ده چکو» پاسور و کاپیتان، «سباستین سوله» مدافع میانی و «فاکوندو کونته» دریافت کننده، ستاره های مطرح والیبال آرژانتین هستند. میانگین سنی گیمکنان تیم ملی آرژانتین ۲۵ سال و میانگین قدی آنها ۱۹۱ سانتی متر است.

افتخارات والیبال آرژانتین:

گیم های المپیک: ۱ برنز

قهرمانی جهان: ۱ برنز

قهرمانی آمریکای جنوبی: ۱ طلا، ۱۷ نقره و ۸ برنز

تیم ملی ایران از ساعت ۴:۴۰ بامداد شنبه ۱۲ خرداد (به وقت تهران) در نخستین مسابقه خود در هفته دوم لیگ ملت های والیبال به مصاف آرژانتین می رود.