به نویسنده يورونيوز، این حادثه در شهر یکاترینبورگ در شرق مسکو اتفاق افتاد و بنا بر نویسنده‌های اولیۀ پلیس، این نیوزنگار ۳۲ ساله از بالکن آپارتمان که در طبقۀ پنجم قرار داشته، به پایین افتاده است. برخی رسانه‌های داخلی این کشور نیز این حادثه را «خودکشی» اعلام کردند. با وجود نویسنده پلیس روسیه، از نظر بسیاری از رسانه‌های بین‌المللی مرگ او بویژه با توجه به تحقیقات حساسی که این نیوزنگار در حال انجام آن بود، مشکوک است. ماکسیم بورودین برای یک وبسایت نیوزی به نام «Novy Den» کار می‌کرد و عمده نویسنده‌هایش نیز دربارۀ جرایم و فسادی بود که در روسیه انجام می‌شد.
 

او دربارۀ دخالتهای روسیه در جنگ سوریه نیز نویسنده تهیه می‌کرد و در یکی از آخرین فعالیتهایش، {اينجا را كليك كنيد} به تحقیق دربارۀ مرگ سربازان مزدور روس وابسته به شرکت «Russian Wagner Group» پرداخته بود که در ماه فوریۀ گذشته در جریان حملات نیروهای آمریکایی در سوریه کشته شدند. گفته می‌شود تاکنون هزاران سرباز مزدور بطور پنهانی و بویژه در پوشش فعالیتهای شرکتی که از سوی یوگنی پریگوژین، از بازرگانان مرتبط با ولادیمیر پوتین تامین مالی می‌شود، به سوریه فرستاده شده‌اند.

با انتشار نیوز درگذشت ماکسیم بورودین، نیوزنگاران بدون مرز ضمن مشکوک خواندن مرگ او، خواستار انجام یک تحقیق کامل و بی‌طرفانه در این باره شدند. بنا بر نویسنده رسانه‌های بین‌المللی ماکسیم بورودین شب قبل از مرگ، به دوستان خود گفته است که افرادی با لباس نظامی مقابل آپارتمان او بودند و یکی از آنها نیز مسلح بوده است. ویاچسلاو باشکوف، از دوستان او نیز در پیام بلندی که در فیسبوک منتشر کرده، تایید کرد که ماکسیم ساعت ۵ بامداد در حالی که بسیار نگران بوده است، به او زنگ زده و دربارۀ مردان مسلحی که در راهروی آپارتمان و «روی بالکن» بوده‌اند، صحبت کرده است.