Hewlett – Packard

که به نام HP معروف است يک کمپاني تکنولوژي اطلاعات امريکايي است که مقر آن در Palo Alto ، کاليفرنياي آمريکاست. اين کمپاني يکي از بزرگترين شرکت هاي تکنولوژي اطلاعات در جهان است و تقريبا در تمامي کشورها فعال است.

HP در زمينه توليد کامپيوتر، قطعات ذخيره ديتا و سخت افزارهاي شبکه، طراحي نرم افزار و سرويس هاي مربوطه مشغول به فعاليت است.

محصولات اصلي اين شرکت عبارتند از: کامپيوترهاي شخصي، سرورها، قطعات ذخيره اطلاعات، پرينترها و محصولات تصويربرداري است.   

شرکت مصارف خانگي تا مصارف تجاري بزرگ را در بر مي گيرد. HP با درآمد ۱۱۵ ميليارد دلار در سال ۲۰۰۹ که ۴۰ ميليارد دلار آن از طريق ارائه خدمات به دست آمده است با درآمدي معادل ۲۱ ميليارد دلار بالاتر از شرکت IBM قرار مي گيرد و به اين ترتيب اولين کمپاني IT در طول تاريخ است که در آمد ساليانه آن از مرز ۱۰۰ ميليارد دلار گذشته است.

HP در سال ۲۰۰۷ به عنوان بزرگترين فروشنده کامپيوترهاي شخصي در جهان شناخته شده است و در پايان سال ۲۰۰۹ فاصله HP با دومين فروشنده بزرگ کامپيوترهاي شخصي معادل ۶٫۳% است وDell هم در مقام سوم قرار گرفته است. HP همچنين دارنده مقام ششمين کمپاني نرم افزاري دنياست.

در سال ۲۰۰۸ مجددا HP مقام اول را در زمينه توليد و فروش پرينتر از آن خود کرد و لقب دومين ارائه دهنده سرويس هاي IT در دنيا را نيز کسب نمود.

William Hewlett و David Packard دانشکده مهندسي الکتريک دانشگاه استنفورد در سال ۱۹۳۵ فارغ التحصيل شدند و در يک گاراژ در نزديکيPalo Alto شرکت خود را راه اندازي کردند. در سال ۱۹۳۹ با نقل مکان به گاراژ Packard و با سرمايه اوليه ۵۳۸ دلار شرکت Hewlett – Packard به صورت رسمي تاسيس شد.

از ميان پروژه هاي زيادي که HP بر روي آنها کار کرد اولين موفقيت مالي آن توليد يک نوسان ساز صداي پيشرفته به نام HP200A بود. HP اين محصول را با قيمت ۵۴٫۴۰ دلار به بازار عرضه کرد در حاليکه رقباي ديگر قيمتي حدود ۲۰۰ دلار داشتند. پس از ساليان زياد کار برروي طيف وسيعي از محصولات الکترونيکي براي صنايع و کشاورزي عاقبت HP برروي توليد ابزارهاي اندازه گيري و آزمايش الکترونيکي با کيفيت بالا تمرکز نمود.

از اواسط دهه ۱۹۴۰ تا ۱۹۹۰ کمپاني HP برروي توليد ابزارهاي اندازه گيري الکترونيک مثل ژنراتورهاي تک، ولت متر، شتاب سنج و ….. تمرکز کرده بود.

HP به عنوان مؤسس سمبوليک Silicon Valley شناخته مي شود. HP در دهه ۱۹۶۰ با سوني و کمپاني Yokogawa Electric در ژاپن براي توليد محصولات با کيفيت بالا شريک شد ولي اين محصولات موفقيتي را نصيب HP نکردند.

HP و Yokogawa يک همکاري شراکتي را براي فروش محصولات HP در ژاپن در سال ۱۹۶۳ آغاز کردند اما HP سهم Yokogawa را در سال ۱۹۹۹ خريداري کرد.

HP براي کار تخصصي در ابزارهاي ديجيتال يک کمپاني کوچک به نام Dynac را تاسيس کرد. اين نام براي اين انتخاب شد که با سروته کردن لوگويHP بتوان به لوگوي dy رسيد. عاقبت Dynac به Dymecتغيير نام دارد و در نهايت هم در سال ۱۹۵۹ به نام HP پيوست.

HP در سال ۱۹۶۶ با ارائه ميني کامپيوترهاي HP1000 و HP2100 به بازار کامپيوتر وارد شد. اين کامپيوترها به معماري Intel X86 بسيار نزديک بودند. اين دستگاهها براي ۲۰ سال توليد مي شدند.

HP توسط مجله Wired به عنوان بزرگترين توليد کننده محصولات کامپيوتري شخصي در جهان شناخته شده است. اولين کامپيوتر اين کمپانيHewlett – Packard 9100A در سال ۱۹۶۸ به بازار عرضه شد.

اين کمپاني به دليل ارائه محصولات مختلفي در جهان شناخته شده است.

در سال ۱۹۸۴ ، HP پرينترهاي ليزري و مرکبي را براي کامپيوترهاي خانگي به بازار عرضه کرد. اين پرينترها به همراه اسکنرها بعدا به عنوان محصولات چند منظوره در هم ادعام شدند و به عنوان دستگاههاي پرينتر/اسکنر/کپي کننده/فکس شناخته شده اند.

HP ، سخت افزار و نرم افزارهاي لازم براي تبديل ديتا به نقطه هاي مورد نياز براي ماشين هاي پرينت را طراحي و توليد مي کند.

در سال ۱۹۸۶ کمپاني HP نام دامنه اينترنتي HP.com را به عنوان نهمين دامنه ثبت شده در اينترنت به ثبت رساند.

در دهه ۱۹۹۰، کمپاني HP خط توليد کامپيوتر خود را گسترش داد و حتي در اواخر اين دهه وب سايت hpshopping.com را به عنوان يک مرجع مستقل فروش اينترنتي راه اندازي کرد. اين نام در سال ۲۰۰۵ به نام HP Home & HP Office Store تغيير يافت.

در سال ۱۹۹۹ تمامي موارد تجاري نامرتبط با کامپيوترها، قطعات ذخيره و تصوير برداري اين کمپاني ازHP به شرکت جنبي آن Agilent منتقل شد.

در ۱۱ نوامبر ۲۰۰۹ اعلام شد که HP شرکت ۳Com را به مبلغ ۲٫۷ ميليارد دلار و به صورت نقدي خريداري کرده است.

دفتر مرکزي شرکت HP در Palo Alto کاليفرنيا قرار دارد و کارخانه اصلي آن در هوستون، تگزاس واقع شده است. اين کارخانه در اصل متعلق بهCompaq بوده است. بازار آمريکاي لاتين از طريق دفتر HPدر ميامي فلوريدا، بازار اروپا از طريق دفتر HP در ژنو سوئيس، بازار آسيا و اقيانوسيه از طريق دفتر HPدر سنگاپور اداره و کنترل مي شود.

شرکت معظم HP تعدادي زير مجموعه فعال در بخش هاي مختلف صنعت دارد که در بخش هايي نظير توليد کامپيوتر، توليد پرينتر، توليد نرم افزار و ……. مشغول به فعاليت هستند.

در ۳ سپتامبر ۲۰۰۱ شرکت HP و Compaq با يکديگر ادغام شده اند و بخشي از توليدات آنها با نامHPQ به بازار ارائه مي شود.
ساعات کاری و پذیرش دستگاه شنبه تا چهارشنبه از ساعت 10 صبح الی 18 بعدازظهر ،مشاوره تلفنی در ساعات کاری و فقط از طریق شماره تلفن های همراه اعلام شده امکان پذیر است

استفاده از مطالب سایت SupportNotebook.ir فقط برای مقاصد غیر تجاری و با ذکر منبع بلا مانع است. کليه حقوق اين سايت متعلق به پشتیبان نوت بوک می‌باشد.