Dell Inc

يک شرکت سهامي تکنولوژي چند مليتي است که در زمينه طراحي ، توليد و پشتيباني کامپيوترهاي شخصي و ديگر ملزومات کامپيوتري فعاليت مي کند. اين کمپاني در محدودهRound Rock در ايالت تکزاس کشور آمريکا واقع شده است در سال ۲۰۰۹ بيش از ۷۶۵۰۰ نفر پرسنل در سراسر دنيا داشته است.

          در دهه هاي ۱۹۸۰ و ۱۹۹۰ کمپاني Dell رشد چشمگيري داشت و به يکي از بزرگترين فروشندگان PC و سرور در نيا تبديل شد. در سال ۲۰۰۹ اين کمپاني پس از HP  و Acer در رتبه سوم بزرگترين فروشندگان کامپيوتر در دنيا قرار گرفت در حال حاضر کمپاني Dell مشغول توليد و فروش کامپيوترهاي شخصي، سرور، قطعات ذخيره ديتا، سوئيچ هاي شبکه، نرم افزار و ديگر قطعات جانبي کامپيوتر است. اين کمپاني فروشندهHDTV، دوربين، پرينتر، Mp3 Player و ديگر قطعات الکترونيکي ساخت کمپاني هاي ديگر نيز هست.

          Michael Dell در سال ۱۹۸۴ زمانيکه در دانشگاه تگزاس در Austinمشغول به تحصيل بود. کمپاني Dell را به عنوان يک شرکت کامپيوتري با مسئوليت محدود و با سرمايه ۱۰۰۰دلار تاسيس کرد. که از اتاق و در خوابگاه دانشجويي اداره مي شد.

ايده اوليه اين کمپاني فروش کامپيوترهاي سازگار با IBM و ساخته شده از اجزاء دست دوم بود. کمپاني Dell کار خود را با فروش مستقيم محصولات کامپيوتري به مشتريان آغاز کرد. مايکل دل از دانشگاه انصراف داد تا تمام وقت به اين کار بپردازد و پس از آن  ۳۰۰/۰۰۰دلار از خويشاوندان خود قرض گرفت. در سال ۱۹۸۵ اين کمپاني اولين کامپيوتر خود را به نام “Turbo PC” طراحي و توليد کرد و آن را به قيمت ۷۹۵ دلار فروخت.

کمپاني Dell در تمامي مجلات تخصصي آگهي مي داد و کامپيوترهاي شخصي را بنابر سفارش مشتري توليد مي کرد و تحويل مي داد. به اين ترتيب مشتريان زيادي جذب اين کمپاني شدند. کمپاني  Dell در سال اول تاسيس ۷۳ ميليون دلار سود به دست آورد.

اين کمپاني در سال ۱۹۸۸ نام خود را به ” شرکت سهامي کامپيوتري Dell ” تغيير داد. در سال ۱۹۸۷ کمپاني اولين شعبه خود را در ايرلند تاسيس کرد و در چهار سال بعدي صاحب ۱۱ شعبه در سراسر جهان بود.در سال ۱۹۹۲ مجله Fortune کمپاني Dell را در ليست ۵۰۰ کمپاني بزرگ دنيا قرار داد. در سال ۱۹۹۶ کمپاني Dellشروع به فروش کامپيوتر از طريق اينترنت کرد.

در تاريخ ۱ مارس ۲۰۰۷ کمپاني Dell گزارشي منتشر کرد که فروش خالص اين کمپاني را به ميزان ۱۴٫۴ ميليارد دلار و درآمد خالص آن را به ميزان ۶۸۷ ميليون دلار نشان مي داد.

در سال ۱۹۹۸ آقاي Ralph Nader از کمپاني Dell و پنج کمپاني توليد کننده ديگر درخواست کرد که سيستم عامل هايي براي جايگزينيMicrosoft Windows ارائه دهند. در سال ۲۰۰۰ کمپاني Dellسيستم هاي نوت بوک Linux را عرضه نمود که قيمت رقيبان خود با سيستم عاملwindows 98بودند.

در ۲۷ ژوئن ۲۰۰۷ کمپاني Dell اعلام نمود که شروع به عرضه کامپيوترهايي مي کند که از قبل مجهز به سيستم عامل Linux هستند.

کمپاني  Dell ، نام هاي تجاري مختلفي براي محصولات عرضه شده در مناطق مختلف بازار دارد. در تمامي تبليغات اين کمپاني بر روي عمر طولاني، قابليت اطمينان و سرويس دهي خوب محصولات تاکيد مي شود. برندهاي اين کمپاني عبارتند از Optiplex(سيستم هاي کامپيوترهاي اداري)،Vostro(سيستم هاي نوت بوک و کامپيوترهاي اختصاصي براي ادارات کوچک)،  Series(سيستم هاي نوت بوک و کامپيوترهاي ارائه شده باLinux يا FreeDos)، Latitude(نوت بوک هاي ويژه کارهاي تجاري)، Precision(نوت بوک هاي با کارايي بسيار بالا) PowerEdge ( سرورهاي تجاري)، Power Vault(قطعات ذخيره متصل به شبکه و اتصال مستقيم) ، PowerConnect(سوئيچ هاي شبکه) وDell/EMC(شبکه هاي ذخيره اي).

توليدات اين کمپاني که براي کاربردهاي شخصي، خانگي و اداري ارائه مي شود شامل Inspiron(کامپيوترهاي خانگي و نوت بوک هايي با قيمت پايين) Studio(کامپيوترهاي خانگي و نوت بوک هايmainstream) ، XPS ( کامپيوتر هاي خانگي و نوت بوک هايي با عملکرد بالا)، Studio Xps (سيستم هاي XPS با طراحي سطح بالا و ظرفيت چند رسانه اي زياد)، Alienware(سيستم هاي ويژه بازي با عملکرد بالا) و Adamo( لپ تاپ هاي لوکس با عملکرد سطح بالا) قطعات جانبي ساخت Dell عبارتند از USB ، تلويزيون هاي LCD و پرينترها مونيتورهاي Dell عبارتند از تلويزيون هاي LCD، تلويزيون هاي پلاسما، و پروژکتور براي HDTV و مونيتورها، برند اختصاصي کمپاني Dell براي مونيتورهاي سطح بالاUltra Sharp است.

کارخانه هاي توليدي Dell در آمريکا در Austin تگزاس ، Winston-Salen در کاروليتاي شمالي و در ميامي فلوريدا قرار دارد. کارخانه هاي اين شرکت در نقاط ديگر دنيا عبارتند از : Penang در مالزي، Xiamenدر چين، Bangalore در هند Chennai در هند، Hortolandia، Lodz در لهستان وLimerick در ايرلند.
ساعات کاری و پذیرش دستگاه شنبه تا چهارشنبه از ساعت 10 صبح الی 18 بعدازظهر ،مشاوره تلفنی در ساعات کاری و فقط از طریق شماره تلفن های همراه اعلام شده امکان پذیر است

استفاده از مطالب سایت SupportNotebook.ir فقط برای مقاصد غیر تجاری و با ذکر منبع بلا مانع است. کليه حقوق اين سايت متعلق به پشتیبان نوت بوک می‌باشد.