GateWay 

شرکت Gateway ، يکي از زير مجموعه هاي Acer است که شرکتي سخت افزاري است. اين دفتر مرکزي اين شرکت در ايروين، کاليفرنياي ايالات متحده قرار دارد که ساخت، پشتيباني و بازاريابي کامپيوترهاي شخصي، منيتورها، سرورها و لوازم جانبي کامپيوتر را برعهده دارد. اين شرکت، برندي مشهور در سال سال ۱۹۹۱ بود، زمانيکه اقدام به فرستادن و حمل سخت افزارهاي خود، در جعبه هايي به شکل گاوهاي کله دار (مثل گاو هشت ين) نمود و نيز اقدام به تبليغات در مجلات و ارائه آگهي نمود.       

در اوايل دهه ۲۰۰۰ دچار يکسري گرفتاري ها شد، بعد از سپري کردن اين بحران، بعنوان يک پاي ثابت در بين ۵۰۰ فهرست از بزرگترين شرکتهاي جهان بود. اين شرکت در سال ۲۰۰۶ جزو فهرست ۵۰۰ شرکت نبود و رتبه ۵۰۸ را کسب کرده است.

در ۴ سپتامبر ۲۰۰۷ ، گيت وي اعلام کرد که توافقنامه اي را جهت فروش بخشهاي تجاري حرفه اي خود به شرکت MPC امضاء کرده است. بر اين اساس MPC خدماتش را متوقف ساخت و در اوايل ۲۰۰۹ براي حفاظت از ورشکستگي، خدماتش را ضبط نمود. لذا مشتريان گيت وي بودن دستيابي به پشتيباني يا ضمانت و خدمات رها شدند. اين رخداد و موضوع، صدمه اي اساسي به برند گيت وي وارد کرد، شرکتي که پيشتر در زمره ي برندهاي معروف و قوي و با پشتيباني عالي بود.

شرکت هنوز مجازاتي را براي از دست دادن يا عدم پشتيباني مشتريان توسط MPC را اعمال نکرده و صدها هزار مشتري کامپيوترهاي گيت وي بدون دسترسي به پشتيباني رها شده اند. در ۱۶ اکتبر ۲۰۰۷، شرکت Acer ، کاستيش را از گيت وي با حدود ۷۱۰ ميليون دلار تکميل نمود. آخرين قيمت سهام آن ۱٫۹۰ دلار بود که حتي از قيمت ۴ دلار در اواسط دهه ۹۰ هم به مراتب کمتر شده بود. در صورتيکه در اواخر ۹۹ نيز قيمت سهام آن تا ۸۴ دلار هم رسيده بود.

قيمت سهام ۱٫۹ دلار به نصف قيمت IPO به ميزان ۳٫۷۵ دلار در سال ۹۳ بوده است.

 

تاريخچه

گيت وي در ۵ سپتامبر ۱۹۸۵ در مزرعه اي بيرون از شهر سيوکس، لووا توسط تدوايت و مايک هاموند تاسيس شد. که نام گيت وي ۲۰۰۰ را به آن دادند. اين شرکت يکي از نخستين شرکتهاي موفق توليد کامپيوترهاي شخصي بوده است که مدل هايي از Dell را کپي کرده و به فروش مي رساند.

حمل و نقل و ارسال کامپيوترهاي در جعبه هايي به شکل گاوهاي هشتاين (گاوهاي کله دار) صورت مي گرفت، که جزو استاندارد گيت وي بوده است. در سال ۱۹۸۹ گيت وي دفاتر خود و امکانات توليدي اش را به شمال شهر سيوکس، جنوب داکوتا انتقال داد. براي رشد و ارتقاي فروش کامپيوترهاي شخصي با تلفن و جذب مديران و مهندسان ارشد، گيت وي مجدداً انتقال مکان داده و به لاجولاي کاليفرنيا در مه ۹۸ رفت. در تلاش ديگر براي کاهش قيمتها و هزينه هاي توليد و اجرايي، گيت وي مجدداً انتقال مکان داده و اين بار به پودي، کاليفرنيا رفت (اکتبر ۲۰۰۱). بعد از حصولeMachines (ماشين هاي الکترونيک) در سال ۲۰۰۴ ، گيت وي مجدداً به ايروين کاليفرنيا برگشت.

در ۱۱ مارس ۲۰۰۴ ، گيت وي eMachines (ماشين هاي الکترونيک) را باقيمتي اندک خريداري نمود که ۳۰ ميليون دلار پول نقد و ۵۰ ميليون سهام خريداري نمود. ارزش سهام در حدود ۲۶۲ ميليون دلار با توجه به حفظ برند eMachines بوده است.

گيت وي اميدوار بود که قدرت کانال خريد خرده فروشي eMachines بوسيله مشتريان و تجار بالا رود. با اين شرايط ، موسس شرکت آقاي تدويت روز به روز مسئوليتها را عوض کرد و نقش CEO را به آقاي واين اينوي (مسئول eMachine ceo ) اعطا کرد و تا مه ۲۰۰۵ بعنوان رئيس هيات مديره باقي ماند. اينوي انتخاب مجدد خود را بعنوان CEO در ۹ فوريه ۲۰۰۶ اعلام نمود.

مانند اکثر شرکتها، گيت وي هم برخي از عمليات کاري اش مثل پشتيباني مشتريان را به ديگران سپرد. در سال ۲۰۰۲ ، گيت وي با محصولات جديدش به جهان الکترونيک پيوست که شامل تلويزيون هاي پلاسما، دوربين هاي ديجيتال، پروژکتورهاي DLP ، راه پيماها (روترهاي) اينترنت و وايرلس و MP3پليرها بودند. در حالي که شرکت از کسب برخي موفقيت ها در بازار و سبقت گرفتن از رقباي ديرينه اش خوشحال بود، (بويژه توليد تلويزيون هاي پلاسما و دوربين هاي ديجيتال) ، اين موفقيت کوتاه مدت در خط توليد اين محصولات، باعث گرديد که شرکت از توليد محصولات طي سال ۲۰۰۴ خارج شود. در آن زمان گيت وي هنوز بعنوان يک خرده فروش به صورت آنلاين کالاها الکترونيک را بفروش مي رساند. در ۱۶ اکتبر ۲۰۰۷ به مبلغ ۷۱۰ ميليون دلار مالکيت گيت وي را بدست گرفت. در ۲۷ جولاي ۲۰۰۸، تمام فروش هاي اينترنتي و تلفني گيت وي به پايان رسيد. تمام محصولات جديد گيت وي تنها از طريق خرده فروشان و ساير سايتهاي آنلاين ديگر به غير از Gateway.com امکانپذير بود.

در ۱۴ آگوست ۲۰۰۹ ، مجدداً پس از وقفه طولاني در استراليا، برند خودش را وارد اين بازار نمود.

آنها با فروش لپ تاپ و نت بوک کار خودشان را آغاز کردند و هنوز خط توليد کامپيوترهايشان با ويندوز ۷ است.

محصولات توليدي

در سپتامبر ۲۰۰۲ ، گيت وي بازار فروش محصولات الکترونيک خود را با تلويزيونهاي پلاسماهاي خود آغاز کرد. در آن زمان، قيمت يک تلويزيون پلاسماي ۴۲ اينچي گيت وي ۲۹۹۹ بود. در سال ۲۰۰۳ زمينه کاريش را گسترش داد و علاوه بر تلويزيونهاي پلاسما اقدام به فروش دوربين هاي ديجيتال نيز نمود، همچنين MP3 پلير و ساير محصولات الکترونيک را نيز عرضه داشت. در اوايل ۲۰۰۴ گيت وي در زمينه توليد تلويزيونهاي پلاسما همکاريهايي را ايالات متحده آغاز نمود. بهر حال، پس از کسب مالکيت eMachines فشار بر گيت وي در جهت سودآوري زياد بود، لذا باعث شد تا شرکت بخش مشتريان محصولات الکترونيک را در جهتي ديگر سوق دهد.

در سپتامبر ۲۰۰۷ ، گيت وي اين سياست را به مرحله اجرا گذاشت.

سيستم هاي سخت افزاري توليدي گيت وي

نت بوک ها: سري LT نوت بوک: سري EC ، NV و P

کامپيوترهاي شخصي: سري SX ، DX ، LX ، FX   صفحه نمايش LCD : “20 ، “۲۱٫۵ ، “۲۲ ، “۲۳ ، “۲۴

سيستم هاي نرم افزاري مورد استفاده

ويندوز ۷ بعنوان سيستم عامل انتخابي کامپيوترها از ۲۲ اکتبر ۲۰۰۹ بوده که شامل Windows 7 مي باشد. در کامپيوترهايي که از ويندوز ۷ استفاده شده، نرم افزارهاي بسياري را قرار داده است.

برخي از آن نرم افزارها شامل Cyberlink Power 2 Go و Gateway Game Console مي¬باشد.

مدل تجارت گيت وي

گيت وي به طور مستقيم و غير مستقيم تمام محصولاتش را به خرده فروشها، مشتريان، سازمانهاي دولتي و موسسات آموزشي ارائه مي نمود.

طبق گزارش سالانه ۲۰۰۵ ، بخشهاي تجاري گيت وي به سه قسمت تقسيم گرديد: ۱٫ مستقيم ۲٫ حرفه اي ۳٫ خرده فروشي

طبق گزارش سالانه ۲۰۰۵، بخش خرده فروشي گيت وي از ساير قسمتها بزرگ تر بوده است. گيت وي براي فروش ممحصولاتش فروشگاههاي زنجيره اي ايجاد کرد. از جمله مهمترين رقباي گيت ويDell ، هولت-پکارد، اپل، لنوو، سوني و توشيبا مي باشند. در داخل و خارج ايالات متحده گيت وي با فوجيتسو، ايسر و پکارد بل نيز رقبت دارد.
ساعات کاری و پذیرش دستگاه شنبه تا چهارشنبه از ساعت 10 صبح الی 18 بعدازظهر ،مشاوره تلفنی در ساعات کاری و فقط از طریق شماره تلفن های همراه اعلام شده امکان پذیر است

استفاده از مطالب سایت SupportNotebook.ir فقط برای مقاصد غیر تجاری و با ذکر منبع بلا مانع است. کليه حقوق اين سايت متعلق به پشتیبان نوت بوک می‌باشد.