نمونه کار شماره ۳:

همانطور كه مي دانيد يكي از مهمترين و كليدي ترين قطعات تشكيل دهنده انواع كامپيوتر ها،قطعه اي به نام  GPUیا در اصطلاح نه چندان درست عامیانه،کارت گرافیک است كه وظیفه مهم و سنگین پردازش تصویر را به دوش می کشد و تمامي ورودي­ها و خروجي هاي تصویری را كنترل و هماهنگ مي سازد. این قطعه که به صورت یک چیپست ساخته می شود(ساخت برندهایی مطرح همچون ،AMD ATI،Nvidia،Intel)،به شکل ها و صورت های مختلفی از لحاظ اتصال و برقراری ارتباط با دیگر قطعات سیستم های PC،Notebook و دیگر انواع کامپیوتر به کار می رود. در کامپیوتر های قابل حمل یا همان لپ تاپ ها که مورد بحث این مقاله هستند، این قطعه اغلب اوقات بصورت یک پارچه یا همان Onboard به کار می رود و به همین دلیل هنگامی که دچار خرابی و اشکال می شود،نمی توان آن را مانند گرافیک های کامپیوتر های PC به سرعت تعویض یا تعمیر کرد! علت کاملا واضح است،به دلیل استفاده مستقیم این چیپست روی مادربورد به چندین ساعت فعالیت تخصصی احتیاج است تا تشخیص ایراد بصورت صحیح حاصل شود و کلیه قطعات دستگاه با دقت کامل باز و مادربورد دستگاه جهت انجام پروسه تعویض چیپست گرافیک آماده شود. هرگونه اشتباه حین انجام این پروسه باعث غیر قابل استفاده شدن کل مادربورد لپ تاپ می شود و در نهایت برای استفاده مجدد از لپ تاپ باید بورد جدیدی تهیه گردد که این مسئله هزینه  چند برابری را در بر دارد! پس برای رفع اشکال چنین ایراداتی فقط باید به متخصصان این رشته مراجعه کرد و از سپردن کار به شبه تعمیرکاران و افراد کم تجربه و گم نام پرهیز کرد.در این سال ها مراجعات زیادی در مورد این نوع اشکال که البته معمول و رایج نیز هست،داشته ایم که به دلیل کارهای گه گاه عجیب و غریبی که روي این دستگاه های بی زبان انجام داده شده بود و هم اکنون نیز ادامه دارد،امکان تعمیر و ترمیم مادربورد وجود نداشته و به ناچار کار را قبول نکرده ایم! مشتری ها نیز اغلب بی خبر از دل دستگاه های خویش، وقتی متوجه آسیب های وارده که توسط افراد بی صلاحیت به دستگاهشان وارد شده می شوند،بسیار ناراحت و دلسرد می گردند.

در اين مقاله تصاويري از تعويض با كيفيت اين قطعه،بعد از تشخيص صحیح اشكال گذاشته شده است، همچنين تصاوير ديگري نيز از نتيجه تعويض اين قطعه توسط شبه تعميركاران و افراد بی صلاحیت در اين زمينه،كه از روي دستگاه مشابه آسيب ديده تهيه شده است قرار می دهیم،تا مقايسه انواع كيفيت خدمات با زمان و هزينه هاي مختلف براي شما مشتريان عزيز آسان تر گردد!

 

 

خرابي چيپست گرافيك در اين مدل لپ تاپ Dell Vostro 1510 معمولا بصورت بهم ريختگي تصوير،دو تا شدن تصوير،تصوير ندادن و نور بدون تصوير ديده مي شود.

 

در مرحله اول پس از بررسي دقيق و حصول اطمينان از اشكال چيپست گرافيك،مادربورد جهت تعويض چيپست آماده شده،روي دستگاهBGA  نصب و تنظيمات لازم و مربوط به اين مدل مادربورد صورت مي گيرد.

 

در مرحله دوم،برداشتن چيپست با رعايت تمامي استاندارد ها انجام مي شود.

 

چيپست گرافيك بصورت New Brand تهيه شده و در صورت امكان از ورژن هاي بالاتر استفاده مي شود،براي مثال چپيست آسيب ديده G86-630-A2 است اما چيپست جديد و آماده نصب G86-631-A2 است كه با مدل قديمي تر سازگاري كامل دارد و بازده كاري بهتري نيز خواهد داشت.

 

 

مرحله سوم،پروسه اينستال چيپست است كه با دقت بسيار بالايي انجام مي شود.

 

 

و در پايان نتيجه براي كساني نيز كه در اين زمينه مشغول به فعاليت نبوده و تخصصي ندارند نيز،كاملا مشهود است!پس از تكميل كار نصب چيپست،به مدت ۲۴ ساعت كاري يا دو روز تست هاي استاندارد گرافيكي بر روي دستگاه انجام شده تا لپ تاپ صحيح و سالم به آغوش صاحبش برگردد!

 

اما حالا نتايج كار شبه تعميركاران را رويت كنيد!

 

 

اين مادربورد متعلق به لپ تاپ dell Vostro 1510 است كه توسط افراد غير مسئول و بي صلاحيت مورد تعميرات قرار گرفته!

 

همانطور كه قابل رويت است حرارت زيادي توسط ابزار غير استاندارد به مادربورد داده شده و قطعه معيوب نيز تعويض نگشته،و با توجه به شرايط كنوني اين دستگاه،امكان تعميرات مجدد كاملا غير ممكن شده.

 

 

با توجه به گفته هاي صاحب دستگاه و شواهد موجود،اين لپ تاپ پس از انجام تعميرات به اين صورت،حدود ۲۰ روز كاربري داشته و مجددا مشكل گرافيكي نمايان گشته

نویسنده:مهندس حسین سادات
ساعات کاری و پذیرش دستگاه شنبه تا چهارشنبه از ساعت 10 صبح الی 18 بعدازظهر ،مشاوره تلفنی در ساعات کاری و فقط از طریق شماره تلفن های همراه اعلام شده امکان پذیر است

استفاده از مطالب سایت SupportNotebook.ir فقط برای مقاصد غیر تجاری و با ذکر منبع بلا مانع است. کليه حقوق اين سايت متعلق به پشتیبان نوت بوک می‌باشد.