شماره مقاله:۹

همانطور كه مي دانيد يكي از مهمترين و كليدي ترين قطعات تشكيل دهنده انواع كامپيوتر ها،قطعه اي به نام  GPU یا در اصطلاح نه چندان درست عامیانه،کارت گرافیک است كه وظیفه مهم و سنگین پردازش تصویر را به دوش می کشد و تمامي ورودي­ها و خروجي هاي تصویری را كنترل و هماهنگ مي سازد. این قطعه که به صورت یک چیپست ساخته می شود(ساخت برندهایی مطرح همچون ،AMD ATI،Nvidia،Intel)،به شکل ها و صورت های مختلفی از لحاظ اتصال و برقراری ارتباط با دیگر قطعات سیستم های PC،Notebook و دیگر انواع کامپیوتر به کار می رود. در کامپیوتر های قابل حمل یا همان لپ تاپ ها که مورد بحث این مقاله هستند، این قطعه اغلب اوقات بصورت یک پارچه یا همان Onboard به کار می رود و به همین دلیل هنگامی که دچار خرابی و اشکال می شود،نمی توان آن را مانند گرافیک های کامپیوتر های PC به سرعت تعویض یا تعمیر کرد! علت کاملا واضح است،به دلیل استفاده مستقیم این چیپست روی مادربورد به چندین ساعت فعالیت تخصصی احتیاج است تا تشخیص ایراد بصورت صحیح حاصل شود و کلیه قطعات دستگاه با دقت کامل باز و مادربورد دستگاه جهت انجام پروسه تعویض چیپست گرافیک آماده شود. هرگونه اشتباه حین انجام این پروسه باعث غیر قابل استفاده شدن کل مادربورد لپ تاپ می شود و در نهایت برای استفاده مجدد از لپ تاپ باید مادربورد جدیدی تهیه گردد که این مسئله هزینه  چند برابری را در بر دارد! پس برای رفع اشکال چنین ایراداتی فقط باید به متخصصان این رشته مراجعه کرد و از سپردن کار به افراد کم تجربه پرهیز کرد.در اين مقاله تصاويري از تعويض با كيفيت اين قطعه،بعد از تشخيص صحیح اشكال گذاشته شده است،تا مقايسه انواع كيفيت خدمات با زمان و هزينه هاي مختلف براي شما مشتريان عزيز آسان تر گردد!

 

تعمیرات لپ تاپ

تعمیرات لپ تاپ

همانطور كه در تصاوير مشاهده مي كنيد،گاهي مشكل گرافيك در اين مدل لپ تاپ باعث بهم ریخته گی تصویر،صفحه سفيد و یا آبی و راه راه شدن تصویر مي شود كه تشخيص اين اشكال را بسيار سهل و آسان مي كند،اما در بسیاری موارد بدليل اينكه تصويري مشاهده نمي شود،عيب يابي صحيح و آزمايشات متعدد براي تعمير لپ تاپ و رفع مشكل به بهترين صورت،بسيار با اهميت است.

 

 

تعمیرات لپ تاپ

در مرحله اول پس از بررسي دقيق و حصول اطمينان از اشكال چيپست گرافيك،لپ تاپ با دقت باز شده و قطعات آن تا پايان كار آرشيو مي شود.در تمام مراحل بخوبي از اجزاء باز شده دستگاه مراقبت به عمل مي آيد.

 

تعمیرات لپ تاپ

در مرحله دوم مادربورد دستگاه تميز و مورد بررسي ظاهري قرار مي گيرد تا از نبود نواقص فيزيكي و يا دستكاري هاي گذشته كه باعث اختلال در انجام پروسه تعويض چيپست گرافيك مي شود،اطمينان حاصل گردد.

 

تعمیرات لپ تاپ

در مرحله سوم مادربورد دستگاه بر روي ماشين مخصوص تعويض چيپست (BGA Machin) قرار گرفته و تنظيمات لازم صورت مي گيرد و برداشتن چيپست با رعايت تمامي استاندارد ها انجام مي شود.و مادربورد براي نصب چيپست جديد آماده مي گردد.

 

تعمیرات لپ تاپ

در مرحله پاياني اينيستال چيست انجام شده و در نهایت پروسه تعویض چیپست گرافیک با موفقیت و کیفیت بسيار بالا به پایان می رسد!

 

تعمیرات لپ تاپ

پس از تكميل كار نصب چيپست و سرویس کامل سیستم خنک کننده که با عمر و دوام کاری این قطعه رابطه ای مستقیم دارد،لپ تاپ با دقت و ظرافت بسیار بالا دوباره مونتاژ و بسته می شود تا مورد آزمایشات گرافیکی قرار گیرد.

 

 تعمیرات لپ تاپ

سپس به مدت ۲۴ ساعت كاري يا دو روز تست هاي استاندارد گرافيكي بر روي دستگاه انجام شده تا از سلامت كامل دستگاه اطمینان حاصل شود و لپ تاپ آماده تحویل به مشتری گردد!

 

نویسنده:مهندس حسین سادات

 
ساعات کاری و پذیرش دستگاه شنبه تا چهارشنبه از ساعت 10 صبح الی 18 بعدازظهر ،مشاوره تلفنی در ساعات کاری و فقط از طریق شماره تلفن های همراه اعلام شده امکان پذیر است

استفاده از مطالب سایت SupportNotebook.ir فقط برای مقاصد غیر تجاری و با ذکر منبع بلا مانع است. کليه حقوق اين سايت متعلق به پشتیبان نوت بوک می‌باشد.