کمپانی AMD با انتشار یک ویدئو در یوتیوب، سخنان مدیر تیم طراحی هسته های ZEN را در زمینه دیگر CPU های آتی این شرکت منتشر کرده است. در روزهای اخیر، نقشه های منتشر شده از این شرکت حاکی از آن هستند که AMD تمرکز خود را بر روی معماری ZEN ادامه داده و تنها به کاهش لیتوگرافی بر روی همین معماری ادامه خواهد داد. برای درک بهتر، اینتل را برای شما مثال خواهیم زد. به عنوان مثال اینتل در لیتوگرافی ۱۴ نانومتری خود ۳ معماری متفاوت را به خدمت گرفت اما AMD خواهان تمرکز و توسعه بر روی هسته های ZEN است.

ای ام دی زین پس در هر نسل از معماری ZEN، به صورت یکی در میان از پسوند پلاس (+) استفاده کرده و به عنوان مثال ZEN+ همان ZEN 2 خواهد بود و سپس دوره بعدی با نام گذاری ZEN3 آغاز به کار خواهد کرد. اینک پردازنده های ZEN+ در لیتوگرافی ۱۴ نانومتری تولید شده و سپس این شرکت به سراغ لیتوگرافی های ۱۰ و ۷ نانومتری خواهد رفت. سخنان این مدیر برجسته AMD حاکی از آن است که آنها مشغول کار بر روی لیتوگرافی ۵ نانومتری هستند؛ اما پردازنده های ZEN 5 که پنجمین معماری این شرکت با هسته های ZEN به شمار می رود، برای بعد از سالهای ۲۰۱۹ و ۲۰۲۰ معرفی خواهند شد.

در حال حاضر اطلاعات بیشتری از معماری ZEN5 منتشر نشده اما احتمالا در هر واحد CCX شاهد استفاده از بیش از ۴ هسته به طور همزمان خواهیم بود. در نتیجه چندین سال با معرفی معماری ZEN5 فاصله داشته و زین پس ZEN+ را می توان یک میان معماری دانست که از کاهش لیتوگرافی بهره می برد. در همین حال اما حواشی دیگری نیز در جریان است؛ برخی از رسانه ها اعلام کرده اند کاربران روسی به پردازنده های Ryzen 2000 زودتر از موعد دسترسی پیدا کرده اند!